• Logopeda

mgr Paulina Horabik
      • Ćwiczenia usprawniające narządy mowy przygotowują nasze dziecko do prawidłowego artykułowania głosek. Nie zawsze muszą być nudne, można wykonywać je z dziećmi w formie zabawy.

Jeśli zaproponujemy naszemu dziecku żebyśmy pobawili się naszymi „buziakami” to ćwiczenia staną się przyjemną codziennością. Pamiętajmy, że przede wszystkim należy nasze dziecko chwalić, nie tylko za dobrze wykonane ćwiczenia, ale za samą próbę podjęcia go lub za to jak bardzo starało się wykonać je poprawnie.

Pamiętajmy, że nie musimy ćwiczyć codziennie po kilka godzin, duże efekty przyniosą nawet ćwiczenia co drugi dzień trwające kilka minut! Początkowo wybierajmy ćwiczenia bardzo łatwe, potem zaś trudne. Stopniujmy poziom trudności, co pozwoli na to, że nasze dziecko szybko się nie zniechęci. To przecież nie jest przykra konieczność a dobra zabawa 😉

Poniżej przedstawiam kilka przykładów:

Przykłady dla dzieci młodszych:

-„Co ja słyszę?” – dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i nasłuchują, rozpoznają odgłosy dochodzące z domu, sąsiedztwa, ulicy.

-„ Zgadnij, co wydało taki dźwięk?” – uderzamy pałeczką/ patyczkiem w szkło, metal, kamień, drewno itp. Toczymy różne przedmioty po podłodze: np. piłki, kasztany, kamienie. Rozpoznajemy głosy domowników.

-Rozpoznajemy dźwięk różnych przedmiotów zamkniętych w pudełku: groch, kamyki, gwoździe, cukier, kasza itp.

Przykłady dla dzieci starszych:

- Wyszukiwanie imion dwu- i trzysylabowych wśród ulubionych kolegów i koleżanek,

- Dzielenie na głoski łatwych a następnie coraz trudniejszych słów.

-„Co ty słyszysz?” -ćwiczenia z paronimami: bułka – półka, domek –Tomek, koza – kosa itp.

-„Czy ja dobrze powiedziałam” - zabawa w rozróżnianie mowy prawidłowej i nieprawidłowej.

Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:

Ćwiczenia warg:

-Dmuchanie na płomień świecy, na watkę lub piłkę pingpongową.

- Wysuwanie warg w „ ryjek”, cofanie w „ uśmiech”.

Ćwiczenia języka:

- „Głaskanie podniebienia” czubkiem języka, jama ustna szeroko otwarta.

- Dotykanie językiem do nosa, do brody, w stronę ucha lewego i prawego.

Ćwiczenia policzków:

- Nadymanie policzków – „ gruby miś”.

- Wciąganie policzków – „ chudy zajączek”.

Ćwiczenia aparatu oddechowego :

- Chłodzenie „ gorącej zupy” – dmuchanie ciągłym strumieniem.

-„ Zdmuchiwanie mlecza” – długo, aż spadną wszystkie nasionka.

- Naśladowanie śmiechu różnych osób:

- staruszki: che- che- che

- kobiety – wesołe cha- cha- cha

- mężczyzny – rubaszne ho- ho- ho

- dziewczynki – piskliwe, chichotliwe chi- chi- chi.

Powodzenia! 😉