• Herb i insygnia papieskie

        • TOTUS TUUS

          Zgodnie z tradycją watykańską, nowy papież powinien wybrać nowy herb. Dla Jana Pawła II przygotowano siedem szkiców. Nie wybrał żadnego. Z woli Jana Pawła II jego herb papieski wyglądał niemal tak samo jak herb biskupi. Dodano jedynie tiarę – oznakę władzy papieża –
          i klucze

          Konstrukcja herbu:

          Na panoplium, składającym się z dwóch skrzyżowanych w skos kluczy św. Piotra, skierowanych piórami na zewnątrz i ku górze, gdzie jeden jest srebrny, a drugi złoty, tarcza heraldyczna, zbliżona w kształcie do tarczy typu angielskiego. Ponad tarczą tiara, spod której wyłania się podobna do stuły czerwona wstęga, ozdobiona na swoich rozłożonych na boki końcach złotymi krzyżami i wykończona złotą frędzlą. W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, lekko przesunięty. Pod poprzeczną belką krzyża, złota litera M, oznaczająca Maryję.

          Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak
          z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana
          w herbie.

          TIARA

          Stały element herbu papieskich. Jest to dawne uroczyste papieskie nakrycie głowy, bardzo bogato zdobione. Na tiarze umieszczone są trzy korony, które symbolizują potrójną władzę papieską: nauczycielską, kapłańską i pasterską. Ojciec Święty Paweł VI w 1963 roku złożył symbolicznie swoja tiarę na ołtarzu, a następnie sprzedał ją. Uzyskane pieniądze rozdał ubogim. Od tego momentu tiara przestała być używana. Została tylko w herbie. Jako nakrycie głowy dostojnicy Kościoła używają teraz mitry.

          KRZYŻ

          Symbol przynależności papieża do Kościoła i do Jezusa Chrystusa, który na krzyżu oddał
          za nas swoje życie.

          LITERA „M”

          Pierwsza litera imienia Maryi, której Jana Paweł II zawierzył całe swoje życie.

          DWA SKRZYŻOWANE KLUCZE

          Symbol władzy Papieża Głowy Kościoła i następcy św. Piotra, któremu Pan Jezus powiedział: „Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego”.

          NAPIS: TOTUS TUUS

          Myśl przewodnia życia Ojca Świętego Jana Pawła II. „Totus Tuus ego sum, et omnia mea tua sunt” – „Cały jestem Twój i wszystko moje twoje jest”. Zdanie to znalazł Karol Wojtyła jako młodzieniec w książce: „ Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi”
          św. Ludwika Marii Grigon de Monford.

           

          INSYGNIA PAPIESKIE

          MITRA

          Ozdobna wysoka czapka ze zwisającymi z tyłu dwiema wstęgami. Składa się
          z dwóch trójkątów połączonych opaską. Symbolizuje jedność obydwu Testamentów. Używana jako nakrycie głowy biskupa od XII wieku.

           

          PALIUSZ

          Biała taśma uszyta z białej wełny z wyhaftowanymi sześcioma czarnymi krzyżami, noszonymi wokół szyi na znak władzy. Wywodzi się z insygniów noszonych przez cesarskich urzędników. Stosowany w kościele od VI wieku. Wykonany przez włoskie siostry zakonne z klasztoru św. Agnieszki, z wełny owiec poświęconych przez papieża w dniu liturgicznego wspomnienia
          św. Agnieszki.

           

          PEKTORAŁ

          To ozdobny krzyż noszony na piersi, wykonany ze szlachetnego metalu.
          W jego wnętrzu znajdują się często relikwie jakiegoś świętego. Symbolizuje cierpienie i zwycięstwo nad nim. Przypomina o Bożej opiece. W trakcie uroczystości jest niewidoczny – pod ornatem lub kapą.

           

          PASTPRAŁ

          Krzyż nawiązujący do laski papieskiej. Używany był najpierw przez opatów, biskupów i książąt. Stanowi oznakę władzy. W liturgii pojawił się w IX w. symbolizuje troskę Pasterza o swoją Owczarnię czyli Kościół.
          Jan Paweł II używał nowoczesnego pastorału ze srebra, który nie był zakrzywiony u góry, lecz miał formę krzyża.

           

          PIERŚCIEŃ RYBAKA

          Jest to pieczęć Papieża umieszczony na sygnecie noszonym przez Ojca Świętego. Widnieje na nim wizerunek sieci z łodzią. Ojciec Święty odciska tę pieczęć na ważnych dokumentach.

           

          PIERŚCIEŃ PAPIESKI

          Na nim jest wyryty Herb Papieża. Symbolizuje pieczęć prawdziwej wiary i zaślubin z Kościołem. Jest znakiem urzędu i sprawowanej godności w Kościele. Noszony jest od papieży od VII wieku. Po śmierci papieża pierścień jest stapiany, potem na nowo odlewany i grawerowany.