• Ciekawostki z życia Jana Pawła II

• 1. Karol Wojtyła był pierwszym papieżem nie pochodzącym z Włoch od 4,5 wieku i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym urząd Papieża, a 264 papieżem w historii Kościoła.

2. Pontyfikat Jana Pawła II uznawany jest za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra oraz bł. Piusa IX. Trwał on przez 26 lat i pięć miesięcy, dokładnie 9665 dni.

3. Ojciec Święty podczas swojego pontyfikatu dokonał wielu zmian w Watykanie, między innymi zrezygnował z lektyki, na której dotąd noszono papieży, wprowadził Internet, który był dotąd kompletnie nieosiągalne dla mieszkańców Watykanu.

4. Jan Paweł II był również największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży. Miał zwyczaj całowania ziemi kraju, do którego przybywał. Odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, odwiedził aż 132 kraje świata, ok. 900 miejscowości i w drodze spędził 586 dni, pokonał 1 650 900 kilometrów, co odpowiada ponad 30-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. W czasie podróży wygłosił aż 2,4 tys. oficjalnych przemówień. Msze święte dla wielkich tłumów były organizowane na stadionach, lotniskach, placach itp..

5. Jan Paweł II jako pierwszy odwiedził meczet, synagogę i kościół luterański.

6. Papież był również niezwykle oryginalną osobą, uwielbiał sport, jeździł na nartach, uprawiał alpinizm, kajakarstwo i pływanie. W pierwszym roku swojego pontyfikatu poprosił, by wybudowano basen i odnowiono kort tenisowy w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

7. Jan Paweł II łamał wszelkie stereotypy, brał udział w wielu przedsięwzięciach artystycznych, koncertach, występach zespołów, projekcjach filmowych itp. Był pierwszym Papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym w Bolonii.

8. Papież niezwykle mocno kochał dzieci, zawsze chciał aby te niewinne istoty miały godne i dobre życie. Był to pierwszy Papież, który napisał list do dzieci.

9. Karol Wojtyła był Papieżem - poliglotą, znał biegle aż 7 języków obcych: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, łacina. Przemawiał także po litewsku, ukraińsku, węgiersku, czesku i w wielu innych języka.

10. Dwa razy w ciągu roku, w czasie Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkanocnych Papież składał wiernym z całego świata w ponad 60 językach życzenia oraz udzielał błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu).

11. W każdą niedzielę o godz. 12.00 w oknie watykańskim spotykał się z wiernymi na wspólnej modlitwie Anioł Pański. Jan Paweł II każdego roku wygłaszał także orędzia na Światowe Dni: Młodzieży, Chorych, Komunikacji Społecznej, Pokoju.

12 Karol Wojtyła był pierwszym Papieżem, który udzielał audiencji w mediach. Rozmawiał on swobodnie i spokojnie na tematy, o które go pytano. Później audiencje dla mediów zostały przekształcone w konferencje prasowe.

13. Od chwili swego wyboru Ojciec Święty przyjął na oficjalnych audiencjach w Watykanie, ponad 1350 osobistości politycznych m.in.: 426 szefów państw oraz koronowanych głów, 187 premierów i 190 ministrów spraw zagranicznych i niezliczone rzesze wiernych.

14. Karol Wojtyła urodził się o tej samej godzinie, o której 58 lat później został wybrany na papieża.

15. Pontyfikat Jana Pawła II był niezwykły pod względem liczby beatyfikacji i kanonizacji. Ogłosił 1338 błogosławionych, w tym 160 Polaków i 482 świętych, w tym 11 Polaków. Papież ukazywał nie tylko, że świętość dostępna jest dla każdego z nas, ale przede wszystkim przypominał, iż jest ona każdemu z nas zadana.

16. Jan Paweł II mianował też 232 kardynałów w tym 10 z Polski, mniej więcej 2/3 światowego episkopatu, przy czym ponad 320 biskupom osobiście udzielił sakry; wyświęcił sam 2810 kapłanów, ochrzcił 1378 osób (dzieci i dorosłych), bierzmował 1581 i udzielił sakramentu chorych 77 osobom.

17. Każdego roku w Wielki Piątek Papież zasiadał w konfesjonale Bazyliki św. Piotra i spowiadał wiernych.

18. Dorobkiem pontyfikatu Jana Pawła II jest ogromna liczba różnych dokumentów. Wśród najważniejszych trzeba wyliczyć: 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich i 45 listów apostolskich, ogłosił nowy Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego.

19. Jan Paweł II jest także autorem następujących książek: „Przekroczyć próg nadziei” (książka został przetłumaczona na 40 języków i została uznana za światowy bestseller), „Dar i tajemnica”, „Wstańcie, chodźmy”, „Tryptyk rzymski” oraz „Pamięć i tożsamość”.

20. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski w Krakowie - Łagiewnikach 2002 roku.

21. Karol Wojtyła – przyszły Papież to: Lolek - nazywany przez rodzinę, przyjaciół, kolegów; Martyna - przydomek piłkarski; Wujek – nazywany przez młodzież i studentów; Andrzej Jawień, Piotr Jasień, Stanisław, Andrzej Gruda – pseudonimy literackie