Dnia 21 maja 2024 roku odbyła się wycieczka do Kielc. Była to nagroda za wygraną w konkursie pt. „Spotkanie ze sztuką”, organizowanym przez Fundację PGE. Konkurs cieszył się ogromną popularnością, wpłynęło 1000 prac, a wśród nich rysunek naszej uczennicy z klasy 5A Gabrysi Dybowskiej, która otrzymała nagrodę główną .
Wycieczka rozpoczęła się bardzo wcześnie. Z Mokobód wyjechaliśmy autokarem o 5.00 rano. Pierwszym punktem naszej podróży był Zamek Królewski w Chęcinach, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Najbardziej znaną królową, która zamieszkiwała budowlę była Bona Sforza-żona Zygmunta I Starego. Pani przewodnik oprowadziła nas po zamku i opowiedziała legendy z nim związane. Według legend, w podziemnych lochach znajdują się jeszcze skarby pozostawione w pośpiechu przez królową Bonę, a także na wzgórzach pojawia się wieczorną porą rycerz cwałujący na czarnym koniu.
Obecnie zamek w Chęcinach jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce. Potężne baszty wznoszą się nad okolicą i widoczne są już z trasy biegnącej do Krakowa. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie widać wierzchołki Tatr. My mogliśmy je dostrzec, ponieważ pogoda była piękna.
Po zwiedzeniu obiektu wyruszyliśmy do Muzeum Narodowego, które mieści się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach Jest to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów, z oryginalnymi XVII i XVIII-wiecznymi wnętrzami i unikatowymi elementami wystroju architektonicznego. W apartamentach biskupich i gościnnych wyeksponowano wyroby rzemiosła artystycznego największej klasy europejskiej. Na tyłach pałacu znajduje się piękny ogród włoski. Muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie. W trakcie pobytu zwiedziliśmy pałacowe wnętrza. Oprowadzający zwrócili szczególną uwagę na tkaniny i omówili przedstawione na nich sceny oraz herby szlacheckie. Uczniowie poznali różne rodzaje materiałów. Na koniec zaproszono nas na warsztaty tkackie. Wszystkim uczniom udało się własnoręcznie utkać podkładkę pod kubek.
Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Zabawek, w którym mogliśmy zobaczyć jak wyglądały i zmieniały się zabawki na przestrzeni lat. Rozegraliśmy też partyjkę szachów.
Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Geoparku Świętokrzyskiego. Jest to miejsce, gdzie poprzez przygodę i zabawę możemy poznać historię Ziemi zapisaną w skałach. Zobaczyliśmy w nim rekonstrukcję dna dewońskiego morza, z niezwykłymi organizmami, które je zamieszkiwały. Przenieśliśmy się w czasie o miliardy lat za pomocą kapsuły czasu. Wyszaleliśmy się na placu zabaw i podziwialiśmy piękne widoki z tarasów widokowych.
Na wycieczce był czas na śmiech, zabawę, zakup pamiątek i wizytę w Mc Donalds.
Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.